Önismereti módszerek hatékonysága és az önismeret fontossága a spirituális úton
Ebben a posztban megpróbálom összefoglalni, rendszerezni a rendelkezésünkre álló hihetetlen mennyiségű önismereti technikát, felvázolni ezek hatékonyságát és kapcsolatba hozni a spiritualitással.
Önismeret
Egy önismereti folyamatban alaposabban megismerhetjük személyiségünk tulajdonságait, szándékait, érzelmeinket, gondolatainkat és ezek kapcsolatát, működését. Személyiségünk megismerése, az önismeret elengedhetetlen része nemcsak saját magunk mélyebb megértésének, hanem a spirituális útnak is. Ha nagy lombú, dús fává növekedünk a spirituális dimenzióban, elengedhetetlen az, hogy a gyökereinket is jobban kiterjesszük, különben a fa nem bírja a fenti régió terhelését. A személyiséggel való munka a keleti spirituális technikáknál gyakran háttérben marad. Vagy azért, mert a brahmin, vagy más felsőbb kasztokból származó szerzetes számára ez eleve adottság volt, nem kellett annyit foglalkozni vele mint manapság a nyugati társadalomban, vagy pedig azért, mert ha valaki egy kolostorban éli a napjait egy zárt közösségben napi 8 óra imádkozással, akkor nincs szükség arra, hogy a másokkal kapcsolatban lévő személyiség oldalát is képezze, finomítsa, csiszolja. Mi, akik a mindennapi életünkben másokkal élünk, dolgozunk, szórakozunk, ezt nem tehetjük meg – nem mondhatunk le az önismeret nagyszerű eszközéről a tudatosabb és boldogabb élet irányába. Saját magunk és kapcsolataink jobb ismerete sokat fog segíteni spirituális utunkon is.
Önismereti módszerek
Számolatlanul van jelen a piacon mindenféle önismereti módszer és technika saját magunk jobb megismerésére, kapcsolataink feltérképezésére. Az alábbiakban felsorolok néhány csoportosítás alapján a számomra is ismert technikákat. Ha van javaslatod, alul a kommentek között szólj!
Önismereti módszerek létszám alapján csoportosítva
- egyéni terápia
- párterápia
- családterápia
- csoportos terápiák (pszichodráma, táncterápia, bodywork, művészetterápiás módszerek, holotróp légzés, pszichoanalitikus csoportterápia)
Önismereti módszerek élethelyzet, életkor szerint csoportosítva
- gyermekterápia
- kamasz pszichoterápia
- szülőcsoportok
- családterápia
- gyászfeldolgozó csoport
- krízis intervenciók
Önismereti módszerek időtartam szerint csoportosítva
- egyszeri találkozást lehetővé tévő eszközök (holotróp légzés, családterápia, rebirthing)
- rövid terápiák, 2-20 alkalomra tervezve egy adott probléma mentén (segítő beszélgetés, kognitív terápia, viselkedés terápia, NLP, allergiakezelés, metafora terápia)
- hosszú terápiák a személyiség egészének fejlődése érdekében (pszichoanalízis, pszichodinamikus módszerek, jungi analitikus terápia)
Önismereti módszerek az orientációt tekintve
- testorientált terápiák (szomatodráma, bodywork, táncterápia)
- elme orientációjú, kognitív beállítottságú terápiák (kognitív terápia, viselkedésterápia)
- szellemi irányultságú terápiák (transzperszonális pszichoterápia, holotróp légzés, módosult tudatállapotokat használó terápiák egy része, metafora terápia)
- holisztikus modellek (Gestalt terápia, integratív pszichoterápia)
Önismereti módszerek elfogadottságukat tekintve
- teljesen elfogadott, elismert módszerek (pszichoanalízis, kognitív terápia, viselkedésterápia, hipnoterápia, pszichodráma)
- kísérleti stádiumban, némi empirikus bizonyítékkal vagy nagy tapasztalati úton felhalmozódott ismerettel (családállítás, pszichedelikus pszichoterápia)
- a pszichológus szakma által nem elismert módszerek
Melyiket válasszam?
2001-ben Bruce Wampold, a University of Wisconsin kutatója publikált egy könyvet “A nagy pszichoterápia vita” címmel. Ebben a matematikai és pszichoterápiás végzettséggel is rendelkező tudós az alábbi megállapításokat teszi több évtizednyi pszichológiai kutatás metaanalízisét követően:
- A pszichoterápia hatékony
- a kezelés milyensége, vagyis a terápia típusa nem számít(!!!!)
- a használt technika teoretikus alapjai és ragaszkodás ezekhez az alapokhoz nem lényeges faktor
- a terapeuta hite az adott módszer hatékonyságában lényeges elem
- a terapeuta személyisége fontos tényező
- a legfontosabb momentum a páciens és a terapeuta kapcsolata – bizalom, motiváció és együttműködés a kliens oldaláról, empatikus válasz a terapeuta oldaláról.
A fentiek alapján nyugodtan leszűrhetjük, hogy szinte mindegy, milyen önismereti módszert választasz: oda menj, ahová a szíved húz. Egy dolog viszont nagyon lényeges: a kapcsolatod a terapeutával. Ha a fent felsorolt tényezőkben(bizalom, motiváció, együttműködés, empátia) problémákat érzel, lehet hogy jobb, ha keresel egy másik terapeutát önismereted fejlesztéséhez, spirituális utad megalapozásához.
Olvasd el az alábbi cikket is: Hatékony-e a pszichoterápia? Milyen a jó terapeuta?
Szerző: Tamás Kata
Egy önismereti folyamatban alaposabban megismerhetjük személyiségünk tulajdonságait, szándékait, érzelmeinket, gondolatainkat és ezek kapcsolatát, működését.
- Önismereti módszerek hatékonysága és az önismeret fontossága a spirituális úton - 2015. máj 14.
- A szeretet egocentrikus? - 2014. dec 05.
- Swami Ajaya, a jógapszichoterapeuta - 2013. aug 17.