Jóga és pszichológia – interjú Seszták Ágotával
AUM: Mit kerestél, amikor elkezdtél jógázni?
Seszták Ágota: Sokkal inkább megérkezésnek, mintsem keresésnek tekintek a jógára. Jött az életembe, és tudatosult, hogy ez az, ami hiányzott. Egészen pici koromtól fogva táncoltam, aktívan és intenzíven. Majd valahogy azt éreztem, hogy ez már nem az én világom, egyre kevésbé tudtam kapcsolódni a próbákhoz, fellépésekhez. Noha a mai napig imádom a táncot… csak a színpadi formáját a másik oldalról szemlélem, nézőként vagy kritikusként. Szóval fokozatosan jött a felismerés, hogy már valami másra van szükségem, és akkor abba is hagytam a táncot… és persze nagyon hiányzott a mozgás. A keresés tudatos volt olyan szempontból, hogy mindig is tudtam, hogy valami olyan mozgásformát szeretnék gyakorolni, ami több, mint mozgás… Így tévedtem el egy jógastúdióba… és akkor ‘érkeztem meg’, azt is tudom már, hogy ez csak a kezdő lépés volt… amikor erre az időszakra gondolok, mindig eszembe jutnak a pici gyermekek, ahogy járni tanulnak. Hányszor de hányszor elesnek, majd újra felállnak. Bizonytalanok, mégis ragyogó mosollyal, teljes szívből örülnek az apró sikereknek. Én is így voltam ezzel: gyermeki örömmel és lelkesedéssel fogadtam minden új felfedezést és közben belülről éreztem, hogy ez az irány az utamon.
AUM: Ki volt az első mestered/tanárod?
Seszták Ágota: Mester… tanár… Guru… ez egy jó kérdés! Azt tapasztalom, hogy ezek a fogalmak rendkívüli módon zavarosak a fejekben. Én azt a filozófiát és elvet vallom, hogy bárkitől tudok tanulni, ha nyitottan állok a dolgokhoz, ha meghallom és meglátom a lényegi mondanivalót és üzenetet… Ez a fejlődés kulcsa! Persze ehhez alázat is kell… nem mondom, hogy mindig sikerül, de igyekszem! Sokat tanulok a szeretteimtől, a társamtól, a barátaimtól, a tanítványaimtól, a klienseimtől, a terapeutámtól… Ebből is kitűnik talán, hogy a kapcsolat az, amiben hiszek… A kapcsolat formáló erejében. Így van ez a jógahagyományban is és az önismereti munkában, folyamatban egyaránt. Akitől legtöbbet tanulok jóga és ajurvéda terén: Dr. Indu Arora
AUM: Mi okozott eleinte nehézséget a jóga gyakorlásában?
Seszták Ágota: Mindenki, aki a matracra lépett vagy a párnára ült valaha, az szembesül korlátaival. Én is szembesülök ezekkel nap mint nap. És ez így van jól! Ami a mai napig kihívás… és nem csak Nekem, bár természetesen csak magam nevében beszélhetek, az az, hogy a matracon túl hogyan élem az életem. Hiszen a jóga nem csak arról a napi pár óráról, vagy éppen pár percről szól, amit gyakorlásra tudok fordítani…
AUM: Visszatekintve gyakorlásod történetére, hogyan változott a fókuszod a jóga területein?
Seszták Ágota: Rendszeresen oktatok az Egyesült Államokban is, ahol már túl van a társadalom a jóga bummon és a gyakorlók széles rétege ismeri fel a fizikai síkon túlmutató gyakorlás fontosságát és jelentőségét. Jóllehet a fejünkben az él, hogy a tengeren túlon minden lefelé néző kutya és vinyásza, Lululemon és Manduka… az a tapasztalatom, hogy a közösség sokkal magasabb spirituális szinten rezeg… semmi lila köd, csak arra utalok, hogy a matracon túlra is már bátrabban viszik a jógában tapasztaltakat. És ehhez kapcsolódik az is, hogy a jógában a pszichológia jelentőségét is felismerik, beépítik. Egyszerűen nyitottak erre és tudatosak… itthon ezzel szemben még mindig sok az ellenállás és az elhárítás ebben a vonatkozásban. Személyesen egyre jobban érdekel a jógagyakorlás teljessége, a közelmúltban például az ajurvédát kezdtem el felfedezni magamnak hobbi szinten, ami egy oktató és gyakorló számára is olyan irányelveket ad, ami szerintem nélkülözhetetlen a kiegyensúlyozott jógás életvitelhez… Olyan egyszerű dolgokról van itt szó, mint például az étrend, vagy az ideális napi rutin… Szóval a matracról indultam, mint majdnem mindenki, a fókuszom oda korlátozódott… manapság pedig már azon kapom magam, hogy igyekszem mindent ehhez igazítani…
AUM: Hogy találtál rá az irányzatra, amit most képviselsz?
Seszták Ágota: Mármint a Jógára? 🙂 Nem hiszek az irányzatok, iskolák, stílusok megkötő erejében, ezért nem is kapcsolom a nevem mellé egyik brand-et vagy iskolát sem. Persze főleg manapság, főleg a gyakorlás kezdeti szakaszában segítség lehet, ha egy adott rendszerben gyakorlunk. Én is megismerkedtem több iskolával, irányzattal, de valahogy mindig azt éreztem, hogy egy idő után a tradíció, az iskola, a ‘mester’ rátelepszik arra, amit úgy hívunk, hogy szabadság.
AUM: Milyen más jógastílus, megközelítés vonz ezen kívül?
Seszták Ágota: Minden irányzatban van valami, amiért érdemes azt tanulmányozni… megtartva persze azt az attitűdöt, hogy ez csak egy irányzat, egy szelet az egészből. A jóga terápiás alkalmazási lehetőségei különösen érdekelnek… és persze a jóga és pszichológia kapcsolata is.
AUM: Milyen típusú embereket járnak hozzád jógát tanulni?
Seszták Ágota: Széles a skála… nők és férfiak… managerek és családanyák… krónikus betegséggel küzdőek és makk egészségesek… Van egy szépkorúakból álló lelkes csoportom, és van egy 10 év alatti testvérpár is, akik időnként eljönnek hozzám jógázni… sokszínű, mint a szivárvány és ettől szép. Egyetlen közös bennük, hogy valamin változtatni szeretnének és ehhez egy biztonságos, elfogadó közeget keresnek, egy olyan helyet, ahol megállhatnak… Ez a megállás rendkívül fontos! Ha folyamatosan bele vagyunk ragadva egy problémába vagy egy adott működésmódba, akkor rendkívül nehéz abból saját hajunknál fogva kiráncigálni magunkat. A jóga segít ebből kitörni… és őszintén remélem jobb napokon én is tudok ebben támasz és segítség lenni.
AUM: Miért szeretsz tanítani, miért lettél jógatanár?
Seszták Ágota: Nem nagyon volt más választási lehetőségem. Pszichológus és Jógatanár vagyok. A kettő együtt született meg bennem, még pszichológusi szakdolgozatomat is ‘Jóga pszichológiából’ írtam. Egyszerűen ez az, amiben otthon érzem magam.
AUM: Szerinted miért figyelhető meg az az általános jelenség, hogy a jóga nagyobb arányban vonzza a nőket?
Seszták Ágota: Erről könyvet tudnék írni! 🙂 A magyarázat egyszerű és logikus: a nyugati világba a jógát Vivékananda hozta el, a 19. század végén amerikában tett látogatásával… áttörő volt ugyan ez, de az igazi nagy boom nem is olyan rég, a 20. század végén történt: Madonna és Sting nyíltan és büszkén hirdették, hogy ők bizony jógával tartják karban magukat. Több sem kellett a csodás alakra vágyó, női magazinokat olvasó, otthon unatkozó rétegnek, hogy megmozduljon a jógatermek irányába! Persze ’68-at és Woodstockot meg az egész hippi korszakot is említhetjük… ott persze megint más volt a fókuszban, éppúgy, mint amikor a Beatles megénekelte a Happy Rishikesh című számát. Sok történelmi adatot összehordtam…. főleg a bal agyfélteke megtornáztatására…. Valójában azt gondolom, hogy két oka van: az egyik egészen tornaterem szagú a másik inkább füstölős illatú. Azaz: a jóga egyértelműen rendkívül jól karbantartja a fizikai testet… persze ez a tulajdonsága csak egy kellemes mellékhatás, közel sem a cél. A női társadalom pedig agyon van agymosva, hogy milyen alakkal kell rendelkeznie, hogy feltétlenül vonzó legyen… A másik jelenség, a spiritualitáshoz kapcsolható: egyszerűen a nők fogékonyabbak erre. DE! Én ebben változást látok… megint csak főleg az USA-ban… Nálunk még valahogy teljesen elfogadott az, hogy a férfi lehet (legyen) pocakos, magas vérnyomásos, sörözzön és tömje magába az egészségtelen ételeket. Ez nem helyes…
AUM: Szerinted mi a jóga általános célja?
Seszták Ágota: Számomra: Shanti, azaz béke.
AUM: Mennyiben lehet cél ez egy átlagos, napi 8 órában dolgozó nyugati ember számára?
Seszták Ágota: Maximalisan! Különösen fontos napjaink zavaros sokszor erőszakos közegében emlékeztetni magunkat a békére, az elfogadásra…
AUM: Mit gondolsz, mi napjaink jógatanárainak a feladata?
Seszták Ágota: A jógában megélt tapasztalatok a megszerzett tudás terjesztése, a matracon túlra is elérni és ott is maximálisan képviselni a jóga alapelveit. Nem csak személyiség, hanem társadalom formáló ereje is van…
AUM: Milyen hangsúlya van a tanításodban az ászanáknak?
Seszták Ágota: Épp csak annyi, amennyi szükséges ahhoz, hogy a test egészséges, fitt és jól működő legyen! Ha valaki speciális kéréssel érkezik, akkor persze lehet, hogy nagyobb hangsúlyt kapnak a fizikai gyakorlatokra. De alapvetően igyekszem megtartani az egyensúlyt a durva és finomtesti gyakorlatok közt, és nem beleragadni az elsőbe…
AUM: Meditálsz rendszeresen?
Seszták Ágota: Igen.
AUM: Nyitott rendszerű órákon bizonyos irányzatok nem javasolják a pránájáma oktatását. Mit gondolsz erről, illetve melyek azok a technikák, melyeket nem rendszeres gyakorlók is biztonsággal végezhetnek?
Seszták Ágota: Amennyiben az oktató felkészült, gyakorlott, megfelelő instrukciókat ad, akkor bátran oktathatóak egyszerű pránájámák, mint például a nádi sodhanam… A nem javaslás tiltás, a tiltás megkötés, a megkötés börtön… hol itt a szabadság? Mértékkel és helyes tudással lehet….
AUM: Mi az a tanács, amit itt és most adnál a gyakorlóknak a jógával kapcsolatban?
Seszták Ágota: Om Shanti, Shanti, Shanti!
Ágota honlapja:
www.psychyoga.hu
pest.aumjoga.hu
- Jóga és a hangok - 2022. dec 22.
- Relaxáció 1×1 - 2017. aug 31.
- Az Om mantráról… - 2017. aug 30.