Az astanga tekintete: a dristi
Az astanga gyakorlás egyik jellegzetessége a dristi, azaz a tekintet egy adott pontra történő irányítása. A nyitott szemmel történő gyakorlás nem nézelődést jelent, épp ellenkezőleg célja a mély befelé figyelés, a külső ingerek elengedése, és az egyhegyű, fókuszált figyelem megteremtése.
Astangában a tekintet mindig egy adott pontra szegeződik, az alábbiak egyikére:
- nāsāgre = nászágré (orrhegy);
aṅguṣṭhamadhye = angusthamadhjé (a hüvelykujj közepe);
bhrūmadhye = bhrúmadhjé (a szemöldökök között);
nābicakre = nábicsakré (köldök);
ūrdhva = úrdhva (felfelé);
hastāgre = hasztágré (ujjhegyek);
pādayoragre = pádajóragré (lábujjhegyek);pārśva = pársva (oldalra)
Legtöbbször az orrhegyen van a figyelem, ami eleinte lehet, hogy furcsa, vagy akár nehéz is, de egy idő után nagyon pihentető. Nem, nem leszel kancsal tőle, bár ahogy a testgyakorlatokat, a dristiket sem kell erőltetni.
Az orrhegy hosszan tartó figyelése egyébként látásjavító hatású, ugyanis a szemizmok ebben az irányban ritkán dolgoznak, így a dristi tartásával sok olyan szemizmot tudsz pihentetni, amelyek napközben szinte állandóan aktívak.
Dristi és az elme
A fizikai hatásain túl a dristi nagyon jól mutatja a figyelmed mértékét. Ha állandóan elkalandozik a tekinteted, akkor elkalandoznak a gondolataid is. Lehet, hogy a pózokat szépen végzed egymás után, a koncentráció és befelé figyelés nélkül a gyakorlás csak edzés marad.
Ha a gyakorlás során tartod a dristid, akkor arra figyelsz, amire igazán érdemes. Nem azt figyeled, hogy kívülről hogy néz ki a póz, hogy áll rajtad az új nadrág, vagy milyen magasra emeled ki magad vinyászában. Ha tartod a dristit, hallgatod a légzésed és használod a bandhákat, akkor a figyelmed eltávolodik a fizikai testtől, a hétköznapi nézőponttól és a gondolataid megszokott áramlásától.
Így a dristi a hétköznapi gondolkodásmódodból észrevétlenül elvezet egy nyitottabb, befogadóbb állapotba, amelyben könnyebb elengedni az elme megszokott és biztosra vett korlátait.
- Az astanga tekintete: a dristi - 2015. jan 28.