Nyújtsunk, nyújtsunk! De hogyan is? Anatómiai alapok 1.
Nagy Gábor
Több mint 3000 óra oktatási tapasztalattal és több mint 350 óra terápiás jóga gyakorlattal rendelkezem. A Magyar Jóga Társaság oktató tagja vagyok és tagja vagyok a Magyar Jógaoktatók szövetségének is.
Latest posts by Nagy Gábor (see all)
- Az ászanákról dr. Bartha Kálmántól - 2016. aug 28.
- Alapok az otthoni gyakorláshoz (kérdések,válaszok) - 2016. aug 17.
- Aktuális: a jelen megélése… Poppertől Rióig - 2016. aug 15.
1. Autogén gátlás
2. Miotatikus reflex
3. Reciprok gátlás
A háromból most az elsőt nézzük át röviden. Az autogén gátlást szokták “inverz nyújtási reflex”-nek is hívni. Hallgat mindkét névre 🙂 . Fogalma: a megrövidült izom izometrikus feszítése (nyújtva ellenállással) során az izmokat a csontokkal összekötő ínszövetben található Golgi – receptor reagál a feszülésre. Amikor a feszülés eléri a kritikus értéket, amelyben a Golgi-ínorsó aktiválódik és gerincvelői ingerületen keresztül legátolja az izmot, ezáltal az izom elernyed. Oké! Magyarul: az erős kezdeti reflexes összehúzódás után az izom lassú és hosszan tartó nyújtási ingerre ellazul. Tehát ha ezt a reflexet ki akarod használni akkor nem hirtelen nyújtasz, mert ez pont ellentétes hatást vált ki, hanem figyelsz magadra és lassan finoman kezded el a nyújtást, időt adsz magadnak benne és csak akkor haladsz tovább a nyújtással, ha az izom már magától enged (autogén gátlás).
ui.: igen én is ismerem a PNF és egyéb technikákat, de ez az írás a sport és jóga kapcsolatát boncolgatja. És mi a jógában így szoktuk csinálni! 🙂
Csak finoman, jó gyakorlást!